You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Cz
 • Váš nákupní košík je prázdný!

O mechu

Vše o mechu a jeho vlastnostech.
Jak o něj pečovat, jak vzniká a funguje.

Je přírodní

Jedná se o 100% přírodní materiál, který je ručně sklízen ve Skandinávii.

Nepotřebuje údržbu

Mech nevyžaduje žádnou údržbu ani sluneční světlo. Mech si zachovává svoje vlastnosti, nebude vadnout a nevyžaduje vodu. Takto vydrží více jak 7 let.

Absorubuje vlhkost

Mumifikovaný mech pomáhá stabilizovat vlhkost vzduchu v místnosti, ať už je místnost příliš vlhká nebo příliš suchá.

Pohlcuje hluk

Pro svoji mimořádnou účinnost při pohlcování hluku, konkrétně lidského hlasu, je mech vhodný pro pracoviště, kanceláře a zasedací místnosti.

 

 

Je hypoalergenní

Stabilizovaný mech neobsahuje běžné alergeny a absorbuje ostatní alergeny ze vzduchu.

Pohlcuje bakterie a čistí vzduch

Mech shromažďuje nežádoucí částice vzduchu, jako je kouř, ruzné pachy nebo bakterie. Po absorbování je čístí a neustále zbavuje vzduch toxinů.

Je tvárný 

Díky vzhledu a všem unikátním vlastnostem je dekorace z mechu ideální volbu pro moderní byt nebo kancelář.

Realizace na míru

Realizace instalací v kancelářích, recepcích, bytech, halích apod. Ať je váš projekt větších nebo menších rozměrů, my si s ním poradíme. Tvoříme i vlastní obrazy dle požadavku zákazníka.

 

 

Co byste o mechu měli ještě vědět:

 • Protože mech nepotřebuje údržbu, tak jediný požadavek na jeho stálou barvu, jsou klimatické podmínky v místnosti. Ideální teplota je 5 až 30 °C a vlhkost vzduchu mezi 40% - 70 %. Tyto vlastnosti by mělá mít každá místnost nebo kancelář.
 • V případě, že by se z jakéhokoliv důvodu dostala vlhkost vzduchu pod 40%, mech by začal blednout. To ale není žádný problém, protože hned po obnovení původní vlhkosti dostane mech svoji krásnou barvu.
 • Mech v žádném případě nezalévejte. Proces mumifikace zajistí, že už nebude dále růst ani se rozmnožovat. 
 • Díky mumifikaci se nemusíte bát plísní nebo usazování hmyzu.
 • Mech bude mít po instalaci během 2-3 týdnů svoji specifickou vůni, která ale po aklimatizaci zmizí. 
 • Nedoporučuje se instalace blízko zdrojů tepla (např. kamna, radiátory apod.) a na přímé sluneční záření z důvodu vysušení.
 • Pokud máte rádi moderní interiérový design, tak jsou mechové dekorace tou pravou volbou pro vaše zdraví a klid. Jejich přidanou hodnotou je i fakt, že jsou antistresové. Proto jsou vhodné i do kanceláří a pracovišť.

 

Mumifikované mechy dělíme do 3 kategorií, které je možné vzájemně kombinovat:

 • Mech sobí (Reindeer moss)
 • Mech kopečkový (ball moss)
 • Mech plochý (flat moss)

Záleží jen na vás, který druh mechu se vám více líbí a který se bude nejvíce hodit do vašeho interiéru.

 

Mech sobí (Reindeer moss)

Tento mech původně nazývaný "dutohlávka sobí" roste v severoevropských lesích, kde je ručně sklízen zkušenými pracovníky, kteří respektují životní prostředí. Tento mech odhaluje veškerou svou nádheru v každodenním použití, ať už na velkých plochách nebo na obrazech a doplňcích. Používá se výhradně v interiéru a musí být v prostředí s minimální relativní vlhkostí vzduchu 40%. Pod touto hodnotou začne mech blednout, ale jakmile je vlhkost obnovena, vrátí se do své původní barvy.
Nevyžaduje žádnou údržbu, světlo ani vodu. Sobí mech je 100% biologicky rozložitelný produkt. Barva stanovená během stabilizační fáze neobsahuje žádné škodlivé toxické látky. Jedinečný tvar, rozmanitost barev a akustické vlastnosti nabízejí nekonečné možnosti pro konstrukční použití. Tento měkký a flexibilní mech je dokonale vhodný pro moderní materiály a je symbolem moderního ekologického myšlení.

V naší galerii naleznete inspiraci, co vše je možné ze sobího mechu vytvořit.

 

 

Mech kopečkový (ball moss)

Kopečkový mech se obvykle používá k přidání textury na zelenou zeď. Tento druh mechu přináší brilantní barvu a texturu do jakéhokoli prostoru s unikátním prostorovým 3D efektem. Ručně vybraný produkt nejvyšší kvality ze skandinávských lesů přináší vašemu prostoru zelený životní styl. Kopečkový mech se nejčastněji používá v kombinacích s plochým mechem, ale i samostatně vytváří neuveřitelně krásné a rozmanité dekorace.

Podívejte se do naší galerie, co vše je možné z kopečkového mechu vytvořit. 

 

 

Mech plochý (flat moss)

Plochý stabilizovaný mech se většinou používá jako základ pro zelenou stěnu nebo jako vynikající kombinace s kopečkovým mechem. Tento vysoce kvalitní mech, ručně vybíraný v lesích Francie a Skandinávie, dokonale ladí s designem moderních mechových stěn.
Když vytváříme stěny z kopečkového a plochého mechu, tak jsou tyto dva typy kombinovány v libovolné velikosti, aby vyhovovaly požadavkům klienta, čímž vytvářejí nespočet možností pro vytvoření výrazného prostorového 3D povrchu. Samotný plochý mech se dá využít spíše pro celé stěny, recepce, stoly atd. Do obrazů se využívá jako doplněk kopečkového nebo sobího.

Inspiraci naleznete v naší galerii. 

 

 

Jak je vůbec možné s mechem pracovat? 


1. PĚSTOVÁNÍ

Rostliny pro naši firmu se pěstují na certifikovaných ekologických farmách (Norsko, Finsko, Francie). Vhodná péče zajišťuje nejlepší možné podmínky pro vytvoření optimální sklizně a špičkové kvality.

2. SKLIZEŇ

Sklizeň se provádí ručně s láskou a potřebnou péčí. Sklizené rostliny se následně ručně třídí. Při zpracování se později používají pouze rostliny, které splňují nejvyšší standardy kvality.

3. OCHRANA (MUMIFIKACE)

Přírodní ochrana udržuje rostliny trvale krásné a usnadňuje jejich údržbu. Při procesu stabilizace je voda v rostlině nahrazena glycerinem a chlorofyl je nahrazen potravinářským barvivem. Proto všechny naše rostliny zůstávají trvale krásné.

4. ZPRACOVÁNÍ

Takto speciálně upravené rostliny se ručně aranžují ať už do obrazu, dekorací nebo celých stěn. U každého produktu se s velkou pozorností dbá na detail, čímž vzniká unikátní a originální výtvor.

 

Proces mumifikace:

Mumifikované rostliny nepotřebují údržbu, světlo ani vodu. Je to možné díky zvláštnímu konzervačnímu procesu, který byl patentován v roce 1984 a od té doby se neustále vylepšuje a zdokonaluje. 
Základem je přírodní konzervace, která nevyžaduje žádné chemické látky, vše je biologicky odbouratelné.

Aby se dosáhlo optimálního konečného výsledku, rostliny se sklízejí ve výšce svého životního cyklu.  V konzervační komoře je kapalina ve zralých rostlinách nahrazena kapalnou směsí glycerinu, vody a potravinářského barviva.  Při vícedenním procesu výměny se používají pouze přírodní a biologicky odbouratelné látky.

Takto konzervované rostliny a mechy jsou pak použity k výrobě našich kvalitních produktů.